Sling Kullanımına İlişkin Faydalı Bilgiler

Neden sling?

- Çünkü bebeklerin ilk 3 ayı, aslında anne karnındaki 4.trimester'larıdır. Yeni doğan bebek, annesiyle ayrı bir varlık olduğunun farkında değildir. Bu yüzden sık sık ağlar ve kucaklanmak ister. Bu durum da anneyi iş yapamaz hale getirir. Slingler annenin bebeğiyle güvenli bir temas sağlayıp yaşamını idare etmesine yardımcı olur.


- Yenidoğan bebekler sık sık ağlar. Uyku, beslenme ve guvenlik gibi temel gereksinimlerinin belli bir sırayla karşılanması gereken bebek bu sıralamada başarısız olunursa daha huzursuz olur. İyi uyuyamayan bebek, iyi beslenemez; iyi beslenemeyen ve tam doymayan bir yenidoğan, kısa kısa uyur. Karşılanamayan isteklerin üst üste binmesiyle bebek daha çok ağlamaya başlar ve anne bebeğinin dilini anlayamamaktan dolayı mutsuzdur. Sling kullanımı bu kaotik döngünün kırılmasına yardımcı olur.


- Slingde huzurla taşınan bebekler daha az ağlar. Daha az ağlayan bebek eşittir, daha huzurlu bir anne demektir. Bu da daha çok anne sütü alabilen bebekler anlamına gelir. 


- Ülkemiz şehir planlamacılığından ne yazık ki bebekli insanlar düşünülmemiştir. Kaldırımlar, mağaza girişleri ve yollar pusetle gezmeyi zorlaştırmaktadır. Puset taşımaktan yorulup bebeğiyle mobilize olmaktan çekinen anne-babalar için  sling çok sağlıklı bir alternatiftir. Bebeğiniz slingde huzurla uyurken ya da etrafı izlerken siz de keyifle gezebilirsiniz.


- Özellikle 0-3 aylık dönemde kucaklanan ve guvenle donanan bebeklere şu mesaj net şekilde gider: "Ne zaman ağlasam annem-babam beni kucaklıyor" Dünyadaki ilk aylarına güvenle adım atan bebeklerin ileriki ayları da daha güvenli olur. Bebek surekli ağlayıp anne-babasının derdini anlatmaya çalışmak yerine kişisel becerilerini ilerletmeye çalışır. Yani sanılanın tam tersi, bebek kucağa çok fazla kucaklandığı için alışmaz.  

Doğru taşıyıcı nasıl olmalı?

- Sağlıklı bir bebek taşıyıcıyla sağlıksızı ayırt etmek için bu ilustrasyona bakın. 


Soldakinde hem bebeğin bez bölgesine hem de omurgasına fazla yük biner. Taşıyan da bebeğin ağırlığını normalden fazla hisseder. Slinglerde ve sağlıklı kangurularda ise bebeğin pozisyonu sağdaki çizimde oldugu gibidir. Bebek oturur şekilde taşınır.


- Bebeği yüzü dışarı dönecek şekilde taşıyabilir miyim? 

Sıklıkla sorulan bu sorunun yanıtı, teorik olarak evet ama pratikte sağlıklı olmaz. Çoğu slingde ve kanguruda bu pozisyonda taşımak mümkün olsa da önerilmez. Neden? 

          * Yüzü dışarı dönük bebek fazla uyarana maruz kalır, daha zor uyur, daha fazla      yorulur. 

          * Sırtı anneye babaya dayalı şekilde taşınan bebeğin omurgası ve boynu desteksiz  kalır. Dışa dönükken, omurgasının doğal kıvrımına aykırı bir şekilde taşınır. Uykusu gelirse boynunu destekleyecek bir kısım yoktur. Tüm bunlar da bebeğin sağlıksız şekilde taşınmasına yol açar.


- Hangi sling bana uygun? Slinglerin özellikleri nelerdir?


4,60 cm boyunda ve 60 cm eninde esneyen kumaştan yapılmıştır. Bebeğin tenine çok fazla temas ettiğinden kumaş ve boya kalitesi çok önemli. 

Artıları
- İnce dokulu, esnek ama sık dokunmuş doğal bir kumaştan yapıldığından bebeğin özellikle ilk ayları için idealdir. Bebek kendini yumuşakça saran wrap sayesinde kendini anne karnında gibi güvende hisseder.

- 14-15 kg'ya dek taşıyabilirsiniz

- Dışardaysanız wrap'i çıkarıp emzirme örtüsü gibi kullanabilirsiniz. Ya da kuşaklarını gevşetip bebeğinizi hiç çıkarmadan da emzirmek mümkün.

- Bebeğinizi ilk aylarda önde; ilerleyen aylarda sırtta taşımaya olanak sağlar.


Eksileri

- Bağlamak biraz zahmetli. Daha doğrusu biraz pratik yapmak gerekiyor. Youtube'da bağlama örneklerini içeren çok güzel videolar var. Wrap'i kuşanıp tüm gün onunla dolananlar da var-ki bu da bir çözüm. Hele hele bebekle genelde evde geçen ilk aylar için çok da mantıklı bir çözüm.

- Sırtta taşımak için biraz destek almak gerekebiliyor. Bebeğiniz slingin tadına vardıysa ve emekliyor ya da ayakta durabiliyorsa pıtır pıtır gelip sırtınıza yaklaşacaktır.

Asyalı kadınların bebek taşıma yöntemi olarak da biliniyor. 4 adet kuşağı var. İkisini belinize doluyorsunuz. Diğer ikisi de bebeğin gövdesine denk gelen kısmın altına ve üstüne. Teknik olarak bebeğinizi doğumdan itibaren taşımak mümkünse de yenidoğanlar fazla eciş bücüş olduğundan ben çok kullanışlı bulmuyorum... 4.aydan itibaren kullanmak daha uygun. Hele hele bebeğin destekle oturmaya başladığı 6.ay civarı sırtta taşınması olayı bambaşka bir boyuta taşıyor. Zira bebekler sırtta taşınmaya ba-yı-lı-yor.

Artıları
-Takıp çıkarması çok kolay.
- Sade tasarımı ve biraz daha maskulen görünümü sayesinde babalar da "light" damgası yemeden kullanabiliyor.
- Ağırlığı bel ve iki omza eşit dağıttığından taşıdığınız bebeğin ağırlığını pek hissetmiyorsunuz.
-  15-16 kg civarını rahatlıkla taşır. Daha doğrusu tasarım olarak daha fazlasını da taşır ama bir insanın daha fazla ağırlığı uzun süreli taşıması çok sağlıklı olmaz.
- Bebeğinizi hem sırtta hem göğüste hem de kalça üstünde taşıyabilirsiniz.
- Yine kuşaklarını gevşetip dışarda rahatça emzirme örtüsü gibi kullanabilirsiniz 

Eksileri
- Fazla yer kaplıyor.
- Eğer sıcak bir mevsimde kullanacaksanız orta kısımdaki elyaf dolgu bebeği terletebiliyor. Sıcak havalarda bebegi fazla sıkı giydirmemeniz gerekiyor.


Halka Sling

2 adet çelik halka geçirilmiş yaklaşık 2 mt kumaştan yapılır. Tasarımı basittir.

Artıları
- Çok az yer kaplıyor. Bu yüzden uçakla sık seyahat edenler için özellikle çok tavsiye ediyorum. 
- Yenidoğandan yaklaşık 3 yaşa dek kullanmak mümkün.
- Takıp çıkarması ve bebeği yerleştirmesi en kolay sling modelidir

Eksileri
-  Tek dezavantajı ağırlığı tek omza yüklemesi. Biraz besili bir bebeğiniz varsa çok uzun süreli kullanmak fazlasıyla yorucu olabiliyor.  

Soft structure taşıyıcılar

Sling mantığıyla üretilen kangurulara bu ad veriliyor. Şeklen klasik kangurulara benzeseler de taşıyana sağladığı avantajlar ve bebeğe sağlıklı bir oturma poziyonu sağladığı için destekliyoruz. Boba carrier ve Ergo Baby carrier bu alanda öncü markalardır. İkisi de yaklaşık 3 yaşa dek kullanılır. Bel ve boyun fıtığı olanların bile taşımasına olanak sağlar.

- Slingi ilk kez denerken en sık yapılan hatalar

    * Sling kullanımını desteklemeyen hatta anlamsız bulan aile üyelerinin yanında denemek. "Sütün az mı?" sorusuna maruz kalan annenin sütünün gerçekten azalması gibi, "bu bez parçası çok saçma, kucakçı yaparsın, alıştırma" diye uyarılan annede de soru işaretleri oluşur. Bu çekinceler de anneyle bebek arasına girip sling kullanımını sekteye uğratır. 
    * Annenin slingi ilk kez bebekle birlikte denemesi. İdeali, annenin bebeksizken en az birkaç kez slingi bağlamayı, belki bir oyuncakla, denemesi. Bebeği slinge tek başınıza güvenle yerleştiremeyeceğinize inanıyorsanız, bebeğinizin sağlığı için mutlaka yardım alınız ve her zaman çift düğüm atınız.
      * Bebeğe bir şey olacak endişesiyle slingin kuşaklarının gevşek tutulması en sık yapılan hatalardan bir diğeri. Özellikle wrap slingin hayli sıkılması gerekşyor ki hem taşıyan daha az yorulsun hem de bebek daha güvenle taşınsın.
      * Bebeğin yorgun ya da aç olduğu saatlerde ilk denemenin yapılması.
      * Bebeğin slingin dokusuyla tanışmasını beklememek. İdeali, bebeğin slingi ellemesine, hissetmesine izin vermek. 
      * Bebekler, sözcükleri anlamaz ama anne-babasının hislerini sünger gibi çeker. Önce siz endişelerinizden arınmaya çalışın. 
      * Slingi takıp evde hiçbir şey yapmadan dikilmek. Bebekler 0-3 aylık donemde anne karnındaki ritmik hareketlerle rahatlar. Sonrasında ise dış dünyayı keşfettiklerinden etrafı izlemeyi severler. Slingi taktıktan sonra dolaşın. En azından balkona çıkın.
     *Slingi bir kez deneyip, olumsuz tecrube sonucu kaldırıp atmak. Bazı bebekler yeniliklere daha AZ açıktır. Bir oyuncağı, yeni bir tadı sevmek için daha fazla zamana ihtiyacı vardır, daha hassas yapıdadır. Slingi farklı zamanlarda birkaç kez denemek işe yarayabilir.

 • Alışveriş Sepeti

  Alışveriş sepetinizde
  ürün bulunmamaktadır.

 • Kullanıcı Menusu
  Email :  
  Şifre :  
     Beni Hatırla  
       
  [ Yeni Üyelik ] - [ Şifremi Unuttum ]
   
 • Anket
   Hangi bankanın kredi kartını kullanıyorsunuz?
   
   Garanti
   Yapı Kredi
   İş Bankası
   TEB
   Vakıfbank
   Finansbank
   Akbank
   Diğer
   
    
 •   
 • FaceBook
 • Basında ve bloglarda

Bu site, IdeaSoft® Akıllı E-ticaret Sistemi ile hazırlanmıştır.